Drodzy Nauczyciele i Pracownicy oświaty!!!
Z okazji przypadającego w dniu dzisiejszym Waszego Święta przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia od członków oraz wolontariuszy Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Dzień Edukacji Narodowej – to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w dniu 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela, jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.
Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.
Warto nadmienić, że Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest corocznie na całym świecie w dniu 5 października pod patronatem UNESCO. Dzień ten proklamowany został w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”.
Historia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Odbyła się wtedy w Warszawie Światowa Konferencja Nauczycielska, w trakcie której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli w dniu 14 października.
W całej Polsce z okazji Dnia Edukacji Narodowej w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się uroczyste akademie oraz przedstawienia. Ponadto z tej okazji Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody i wyróżnienia przyznane przez Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
W tym dniu szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli – opiekunów Szkolnych Kół PCK, których działa w Śląskim Oddziale Okręgowym PCK 198 – za ich poświęcenie i empatię, za przekazywanie swoim uczniom najwyższych wartości jakimi są szacunek dla drugiej osoby i chęć niesienia pomocy potrzebującym.