2 maja – to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie rzeczypospolitej.
Flaga – to symbol państwowości, który ukazuje przynależność narodową poprzez barwy na fladze i jest powszechnie stosowanym kodem ludźmi na całym świecie. W wielu państwach święto flagi już od dawna znalazło swoje miejsce w kalendarzu, między innymi: w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Meksyku, Ukrainie i na Litwie.
Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii Polski, ponieważ za czasów PRL-u w tym dniu obowiązkowo należało zdejmować flagę, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy Konstytucji 3-go Maja.
Słowo flaga pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj chorągwi i jest najstarszym rozpoznawczym znakiem bojowym. Flagi państwowe zaczęły powstawać pod koniec XVIII wieku, zazwyczaj wywodziły się od chorągwi królewskich i przejmowały ich barwy – kolor godła umieszczano na górze flagi, natomiast kolor tła na dole. Polsk flaga tajże wywodzi się królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego.
Po raz pierwszy w 1792 r. w charakterze barw narodowych kolor biały i czerwony pojawił się podczas pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 –Maja. W dniu 7 lutego 1831 r. obradujący w czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe.
W dniu 1 sierpnia 1919 r., po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych, w której zapisano – Za barwy rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.
Zarówno dawniej jak i dzisiaj kolorom przypisywano określone znaczenie. Biel – symbolizowała czystość, porządek i szlachetność, natomiast kolor czerwony – był symbolem ognia i krwi, oznaczał także odwagę i waleczność.
Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Flagą wyrażamy nasze emocje nie tylko w dniu tego święta ale także przy okazji świąt narodowych i na zawodach sportowych.
Pamiętajmy, iż dzisiaj możemy bez ograniczeń cieszyć się polską flagą, jednakże nie zapominajmy o tym, że należy się jej szacunek.
Warto zaznaczyć, że Znak Polskiego Czerwonego Krzyża odzwierciedla nasze barwy narodowe, ponieważ na białym tle w środku znajduje się czerwony krzyż.
W tym samym dniu obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą