23 kwietnia 2023r., członkowie Grupy Ratownictwa PCK z Bielska- Białej brali udział w zabezpieczeniu 51 Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego zorganizowanego przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów. Wydarzenie, w którym wzięło około 2000 uczestników, podzielone zostało na dwa etapy:
* II etap – powrót z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej nieco inną trasą do Parku Słowackiego.
W celu jak najlepszej realizacji powierzonego zadania, do zabezpieczenia grupa wykorzystała wszelkie możliwe siły i środki, w tym quada z przyczepą ratowniczą.
Słoneczna, wiosenna pogoda sprzyjała iście rodzinnej, przyjacielskiej atmosferze, lecz niestety Ratownicy oraz Kandydaci musieli zmierzyć się z niemałą ilością bardziej lub mniej poważnych interwencji. Niedaleko i od mety miało miejsce bardzo poważne zdarzenie – u jednego z uczestników doszło do nagłego zatrzymania krążenia, jednak dzięki błyskawicznej reakcji świadków, policjantów oraz ratowników przywrócone zostały funkcje życiowe osoby poszkodowanej, którą do szpitala zabrał specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego.
Pragniemy serdecznie podziękować Organizatorowi Rajdu za okazane zaufanie Grupie Ratownictwa PCK i zaproszenie do zabezpieczenie rajdu po raz kolejny, a także innym służbom, które razem z GR PCK współpracowały tego dnia, a były to:
-
- Bielskie Pogotowie Ratunkowe;
- Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej (patrole prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego, w tym Formacji Motocyklowej);
- zastępom Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta Bielsko-Biała oraz gminy Czechowice-Dziedzice (podległym Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej),
- Straż Miejska z Bielska-Białej oraz Czechowic-Dziedzic.
Warto nadmienić, iż w strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża od wielu lat działają Grupy Ratownictwa PCK, które szkolą swoich członków zasad udzielania pierwszej pomocy. W Śląskim Oddziale Okręgowym PCK działają trzy Grupy Ratownictwa PCK w Bielsku-Białej, Zabrzu i Czechowicach-Dziedzicach, które są wyposażone w profesjonalny sprzęt ratowniczy. Grupy te wielokrotnie wykazały się swoimi wysokimi umiejętnościami podczas akcji ratowniczych i tak:
-
- udział w 2006 r., w akcji po zawaleniu się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie;
- udział w 2013 r., w akcji po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami;
- udział w 2016 r., w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie;
- udział w 2022 r., pełnienie dyżurów w punkcie recepcyjnym na granicy Polsko-Ukraińskiej w Medyce w ramach działań PCK na rzecz pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy.
Od początku wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce, nasze Grupy Ratownictwa PCK aktywnie włączyły się do walki z tą pandemią wspomagając pracowników Służby Zdrowia, a w szczególności zaangażowały się w następujące działania:
-
- roznoszenie paczek żywnościowych osobom przebywających na kwarantannie do ich miejsca zamieszkania;
- zabezpieczają imprezy rekreacyjne i sportowe;
- uczestniczą wspólnie z Policją, Państwową Strażą Pożarną i innymi służbami w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.