Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublińcu na okoliczność 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował w dniu 19 września 2019 pod Patronatem Starosty Lublinieckiego, Burmistrzów Miast Lubliniec i Woźniki oraz Wójtów wszystkich Gmin Ziemi Lublinieckiej widowisko teatralno – muzyczne. Widowisko podzielone zostało na dwie części. W pierwszej części Prezes Zarządu OR Czesław Gansiniec przywitał wszystkich zgromadzonych i w krótkim wystąpieniu przedstawił kształtowanie się działalności czerwonokrzyskiej na Ziemi Lublinieckiej w okresie przedwojennym i powojennym.
Dokonano również wręczenia przedstawicielom Samorządów, Służb Mundurowych, Zakładów pracy oraz zasłużonym działaczom i aktywistom „Medali 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża” i okolicznościowych „Statuetek 100-lecia PCK”.
W 100-lecie istnienia – wspomniał Prezes Cz. Gansiniec – pragniemy na naszej Ziemi Lublinieckiej ; wszystkich jej Gmin i Miast w czasie trwania widowiska teatralno – muzycznego podziękować: samorządom Miast i Gmin, służbom mundurowym, działaczom, krwiodawcom, sympatykom, wolontariuszom, darczyńcom i ludziom dobrej woli za wielkie zaangażowanie i niezłomną wiarę w wartości przyjaźni i miłości do drugiego człowieka.
Ruch Czerwonego Krzyża zrodzony z troski o niesienie pomocy rannym na polu bitwy bez czynienia jakiejkolwiek między innymi różnicy podejmuje wysiłki na arenie międzynarodowej i krajowej w kierunku zapobiegania we wszelkich okolicznościach cierpieniom ludzkim i ich łagodzeniu.
Ruch Czerwonokrzyski na Ziemi Lublinieckiej znany jest już z okresu międzywojennego gdzie rożne publikatory historyczne informują o powstawaniu zespołów sióstr PCK działających m.in. podczas Powstań Śląskich czy też w czasie działań wojennych. W okresie od wczesnych lat powojennych ruch czerwonokrzyski na naszej Ziemi rozwijał się dynamicznie. Powstawało wiele kół zakładowych, szkolnych, terenowych. Już w 1959 roku Zarząd Powiatowy PCK otrzymał ufundowany od społeczeństwa Sztandar. Działalność Zarządu Rejonowego, zmieniającego swą nazwę w zależności od dokonywanych reorganizacji terytorialnych kraju, obejmowała wszystkie Koła zakładowe, szkolne, terenowe, gminne z podległego administracyjnie terenu. Działalność ta mimo wielu gwałtownych zmian politycznych, społecznych i ekonomicznych nacechowana i przepojona była i jest ideami czerwonokrzyskimi.
W trakcie trwania zarówno w pierwszej jak i drugiej części widowiska teatralno – muzycznego realizowanego przez „Teatr po pracy” działającego przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu można było usłyszeć i zobaczyć wiele nastrojowych utworów i historycznych aranżacji kostiumowych przedstawiających ratownictwo z udziałem sióstr PCK, szkoleń w udzielaniu pierwszej pomocy oraz z innych dziedzin działalności PCK-owskiej. Te występy na bieżąco zostały nagradzane rzęsistymi brawami i owacją.
Na koncert przybyli goście zaproszeni, a także sympatycy i wolontariusze środowiska lublinieckiego.
Po zakończenie koncertu na holl MDK ( dla wszystkich uczestników-ok. 250 osób ) wjechał wspaniale udekorowany symbolami czerwonokrzyskimi tort ufundowany na tą okoliczność przez jednego z biznesmenów lublinieckich. Bardzo smakowało.
Po ok. 2,5 godzinach widowisko zostało zakończone. Z naszej obserwacji i rozmów oraz otrzymywanych podziękowań za organizację wynika, że Koncert przypadł wszystkim gościom do gustu, czego dowodem były kilkuminutowe owacje na stojąco.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w przygotowaniach i obecnością w Koncercie PCK.
Zarząd OR PCK w Lublińcu.