07.09.2024 odbyła się 55. rocznica działalności Klubu HDK PCK „Górnik”. Jubileusz był świętowany razem z 770. rocznicą lokacji miasta Bytomia.
Poniżej Prezes Klubu Waldemar Binięda w największym skrócie przedstawia i przypomina najważniejsze wydarzenia związane z działalnością Klubu:
Powstanie zawdzięczamy kilku górnikom, pracowników ówczesnej kopalni „Miechowice”. Byli to panowie: Mordalski, Nowosielski, Dzienniak, Podkowa, Palikowski i Tadeusz Borowiec, który od początku założenia Klubu pełnił nieprzerwanie funkcję wiceprezesa, a który w wieku 85 lat odszedł od nas 23 sierpnia.
W dniu 29 sierpnia 1969 roku spotkało się około 40 osób na zebraniu założycielskim. Pierwszą zbiorową akcję oddawania krwi przeprowadzono w dniu 27 września 1969 roku, krew oddało 73 dawców. We wrześniu 1971 roku Klub przystępuje do ogólnopolskiej akcji „Niech nasza krew stanie się Darem Życia dla Całego Narodu”. Pierwsza akcja honorowego oddawania krwi w niedzielę odbyła się w dniu 16 lutego 1975 roku. Po 15 latach owocnej działalności Klubu, załoga kopalni „Miechowice” ufundowała Sztandar, który odznaczony został Odznaką Honorową PCK I, II, i III stopnia, oraz Odznaką zbiorową ZHDK st. I. Na akademii w dniu 19 listopada 1988 roku Klub otrzymuje imię gen. Jerzego Bończaka. Na początku lat 90-tych następuje nagły wzrost pozyskiwanej krwi, co roku krwiodawcy oddają około 300 litrów tego bezcennego leku. Łącznie pozyskaliśmy ponad 15 tysięcy litrów krwi. Odbyło się 650 masowych otwartych akcji. Organizowaliśmy również „Akcje na Ratunek”, gdzie krew potrzebna była do natychmiastowych operacji lub po zbiorowych wypadkach na kopalniach.
Społeczna praca naszych członków nie koncentruje się wyłącznie na pozyskiwaniu krwi. Udzielamy się we wszystkich wielkich bataliach pomocy ludziom pokrzywdzonym przez los. Organizujemy zbiórki na rzecz ofiar w kraju i zagranicą. Jesteśmy organizatorami turniejów sportowych, wycieczek krajoznawczych, autokarowych i rowerowych, przez kolejne 26 lat uczestniczymy w Pielgrzymkach krwiodawców na Jasną Górę, organizujemy coroczne spotkania z kobietami z okazji ich święta, od 1996 roku spotykamy się przy wigilijnym stole z ponad 100 dzieci z najuboższych rodzin, przeprowadzamy odczyty, szkolenia i prelekcje dla dzieci i młodzieży w Szkołach Podstawowych i Liceach, w 2013 roku gruntownie odnowiliśmy sztandar, odwiedzamy groby naszych zamarłych kolegów, jest ich już 75, Cześć ich pamięci. Uczestniczymy w obchodach Barbórkowych, współpracujemy z organizacjami i stowarzyszeniami na naszym terenie. Zawsze stawiamy się na wezwanie Zarządu Rejonowego, uczestnicząc we wszystkich przedsięwzięciach. Powołaliśmy pierwszy na Śląsku Klub Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego, z naszej inicjatywy powstaje w Bytomiu oddział Śląskiej Ligi Walki z Rakiem. Utrzymujemy serdeczne kontakty z klubami ze Śląska i terenu całej Polski, mamy przykład obecnych tu na sali. Jestem przekonany, że nasze 55-letnie poczynania są zauważane przez władze miejskie, Polskiego Czerwonego Krzyża i lokalne przedsiębiorstwa, które pomagają nam w organizacji wsparcia ludzi będących w potrzebie. Jesteśmy wdzięczni lokalnym mediom, które promują naszą działalność.
W 2005 roku powołaliśmy przy Kopalni „Bobrek-Centrum” Radę klubów HDK. W ostatnim czasie pojęliśmy współpracę z fundacją Orlen i przeprowadzamy szkolenia dla dzieci i młodzieży w udzielaniu pomocy przedmedycznej pod nazwą „AKADEMIA BOHATERÓW-pierwsza pomoc przedmedyczna„. W tym miejscy chcę podziękować dyrekcji kopalni „Bobrek”, działowi socjalnemu i kolegom związkowcom. W klubie HDK PCK „Górnik” od wielu lat udzielają się społecznie całe rodziny m. in. trzypokoleniowe rodziny Borowców i Stypółkowskich, jak również dwupokoleniowe, Biniędów Skowrońskich, Królikowskich Burków i Rękosiewiczów. Pragnę podziękować poprzednim prezesom klubu, panom: Władysławowi Mordalskiemu, Romanowi Wyżuckiemu, Wincentemu Grzegorzewskiemu i Mirosławowi Knitlowi. Ja tą zaszczytną funkcję sprawuję od 25 lat. Pragnę zakończyć ten krótki referat mottem naszego klubu „Dając część siebie, ratujesz całego człowieka”.