17 października na całym świecie jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem – ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 47/196 z 22 grudnia). Pierwowzorem tej inicjatywy był obchodzony w tym dniu od roku 1987 przez organizacje pozarządowe w wielu krajach Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy, zainicjowany przez powstały we Francji międzynarodowy ruch ATD Czwarty Świat.
Dzień ten poświęcony jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie jako znak solidarności i braterstwa z najuboższymi. Obchody tego dnia mają uświadomić opinii publicznej na całym świecie konieczność likwidacji ubóstw, a także przestrzeganie Praw Człowieka, zwłaszcza w krajach rozwijających się, oraz zwrócić uwagę, iż walka z ubóstwem powinna stać się priorytetem na drodze rozwoju.
Październik to miesiąc szczególny, w którym szczególną uwagę zwraca się na tematy związane z ubóstwem i walką z głodem. W dniach 16 i 17 października obchodzone są – Światowy Dzień Żywności i Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Głównym celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych, a także zwrócenie uwagi na konieczność walki z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. W okresie panującej pandemii koronawirusa na świecie jest bardzo wiele osób narażonych na jeszcze większe na skutki niedożywienia i ubóstwa.
Polski Czerwony Krzyż, w tym Śląski Oddział Okręgowy PCK, w 5 Oddziałach Rejonowych PCK w Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Świętochłowicach i Knurowie prowadzi od kliku lat w ramach programu FEAD pomoc żywnościową dla osób ubogich i potrzebujących.
Warto nadmienić, iż co roku PCK wspiera ponad 137 tys. osób potrzebujących, w roku bieżącym 113 tys. osób korzysta z pomocy w ramach tego programu, z czego 10% to seniorzy.