15 listopada 2021r. w Sali Błękitnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się konferencja, której udział wzięli: Pani Beata Białowąs – członek Zarządu Województwa Śląskiego, Pan Jan Kawulok – Przewodniczący Sejmiku oraz Pan Stanisław Baczyński, radny – szef Komisji Finansów i Budżetu, a także Pan Andrzej Kinasiewicz – Prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK i Pan Bogdan Ogrocki Dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK.
– Cieszę się, że w imieniu Pana Marszałka Jakuba Chełstowskiego podpisujemy dziś ten bardzo ważny dokument. Czas pandemii pokazał, jak istotne jest wspieranie służby zdrowiai wszelkich projektów prozdrowotnych – podkreśliła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa.
– Województwo Śląskie jest regionem, którego jednym z najważniejszych priorytetów rozwoju są działania dotyczące sfery zdrowia. Główne cele polityki zdrowotnej ukierunkowane są na zapewnienie powszechności dostępu do profilaktyki i świadczeń zdrowotnych oraz podnoszenie jakości usług medycznych z zachowaniem równych praw dla wszystkich, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego i poprawę warunków życia w regionie – dodał Przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok.
– W regionie funkcjonuje szereg jednostek ochrony zdrowia na wysokim poziomie, które mogą pochwalić się specjalistycznym sprzętem i wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną. Ich wspieranie należy do fundamentalnych misji województwa – zaakcentował radny Stanisław Baczyński.
– To ważny dla nas dzień. Zyskujemy znaczącego partnera w kontekście pracy, jaką wykonujemy. Działamy na rzecz ratownictwa i ochrony ludności, prowadzimy szkolenia w tym zakresie oraz szkolenia z pierwszej pomocy, prowadzimy działalność charytatywną, realizujemy zadania z pomocy społecznej, w tym usługi opiekuńcze, prowadzimy placówki interwencji kryzysowej, pracujemy na rzecz osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, również na rzecz osób niepełnosprawnych – przypomniał Andrzej Kinasiewicz, Prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK.
Podpisany intencyjny stanowi wyraz woli współpracy w zakresie promocji Województwa Śląskiego jako regionu wspierającego wszelkie inicjatywy związane z podnoszeniem poziomu wiedzy z zakresu ochrony zdrowia oraz wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem. W ramach działań podejmowanych przez władze województwa w regionie funkcjonuje Sejmik Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego, który zajmuje się rozwijaniem i umacnianiem współpracy na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Strony deklarują intencję współpracy w celu realizacji działań na rzecz podnoszenia wśród mieszkańców regionu świadomości w zakresie idei honorowego krwiodawstwa, zdrowia i zdrowego stylu życia.