12 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Obchodzony jest w każdą drugą sobotę września. Jest to bardzo ważny dzień, ponieważ na całym świecie rozpowszechnianie są informacje o tym jak niezwykle istotna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy jest ważne nie tylko w sytuacjach kryzysowych takich jak wojny czy też naturalne katastrofy, ale zwłaszcza w naszym codziennym życiu.
Każdego roku na całym świecie umierają tysiące ludzi lub doznają uszczerbku na zdrowiu wskutek np. nagłego zatrzymania krążenia, do którego bardzo często dochodzi w miejscach publicznych, zazwyczaj w obecności osób postronnych.
Szybkie i profesjonalne udzielenie pierwszej pomocy (w ciągu 2-3 minut) zdecydowanie zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej (40-60%).
Warto pamiętać, iż pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie ludzkiego życia, ale również zdrowia np. w przypadku złamań, urazów czy też drobnych poparzeń.
W strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża od wielu lat działają Grupy Ratownictwa PCK, które szkolą swoich członków zasad udzielenia pierwszej pomocy. W Śląskim Oddziale Okręgowym PCK działają trzy Grypy Ratownictwa PCK w Bielsku-Białej, Zabrzu i w Czechowicach-Dziedzicach, które są wyposażone w profesjonalny sprzęt ratowniczy. Grupy te wykazały się kilkakrotnie swoimi wysokimi umiejętnościami zwłaszcza podczas akcji ratowniczych takich jak:
-
- udział w akcji po zawaleniu się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie w 2006 r.;,
- udział w akcji po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami w 2013 r.;
- udział w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.
Z tej okazji warto sobie przypomnieć, jak powinna zostać prawidłowo przeprowadzona pierwsza pomoc, i dlatego na terenie całego kraju odbywają się happeningi mające na celu zaprezentowanie przechodniom zasad udzielania pierwszej pomocy.