Jest to coroczne święto stanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 11 grudnia 2008 roku.
Dzień ten upamiętnia zamach bombowy w 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie, w trakcie którego zginęło 22 pracowników pomocy humanitarnej, w tym Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello.
W obchodach biorą udział m.in. Biuro ONZ do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej, a w naszym kraju Polska Akcja Humanitarna.
Obchody tego Dnia na świecie mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej, a także przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. W tym Dniu oddawany jest hołd wszystkim pracownikom organizacji humanitarnych, którzy swoim zaangażowaniem przyczyniają się do ratowania życia i zdrowia, a ponadto pomagają na całym świecie osobom znajdujących się a w trudnej sytuacji życiowej.
Warto nadmienić, że tylko od 2019 r. zginęło niestety 125 pracowników organizacji humanitarnych, a 124 zostało uprowadzonych.
Ze względu na pandemię koronawirusa liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej znacząco wzrosła i dlatego w 2019 r. UE przeznaczyła na pomoc humanitarną w ponad 80 krajach na całym świecie prawie 2 mld euro. Istotną część tych środków finansowych przeznaczono na wsparcie ludności znajdującej się na terytorium Syrii, która ucierpiała na skutek konfliktu, oraz uchodźców w państwach i regionach sąsiadujących z Syrią.
Dzień ten jest również wspaniałą okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji, a także uczcić pamięć tych, którzy pełniąc obowiązki poświęcili swoje życie niosąc pomoc osobom potrzebującym.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!