W środę punktualnie o 13.45 kolarze ruszyli ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie czym zaingerowali 77. edycje Tour de Pologne. W tym roku wyścig ten jest nietypowy, bo bez udziału publiczności, bez Stref Kibica oraz w ścisłym reżimie sanitarnym. To pierwszy na świecie wyścig etapowy kolarzy elity po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu etapów.
Jak co roku w zabezpieczeniu medycznym i trasy wyścigu udział biorą zarówno ratownicy Grup Ratownictwa PCK , honorowi krwiodawcy i wolontariusze.
Wyścig rozpoczął się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza. – Chcemy godnie uczcić pamięć o nim. Na Stadionie Śląskim, skąd wystartujemy, będzie minuta ciszy – mówił dyrektor imprezy Czesław Lang jeszcze przed początkiem ścigania. Lambrecht będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej, a jego numer startowy 143 zostanie zastrzeżony. Zginął na trasie Tour de Pologne. „Teraz to jest też nasz synek”. Miastami goszczącymi mety etapów będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Łącznie trzy etapy dla sprinterów, dwa dla „górali”. Dystans: 891 km. 5 sierpnia, 1. etap: Chorzów – Katowice (195,8 km) Peleton ruszył w środę spod „Kotła Czarownic”, czyli Stadionu Śląskiego w Chorzowie. 198-kilometrowa trasa prowadzi w kierunku zamku Ogrodzieniec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, po czym zawraca na Górny Śląsk do mety w Katowicach. 6 sierpnia, 2. etap, Opole – Zabrze (151,5 km) 7 sierpnia, 3. etap, Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km) 8 sierpnia, 4. etap, Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km) 9 sierpnia, 5. etap, Zakopane – Kraków (188 km) Oprawa wyścigu jest skromniejsza, ceremonie dekoracji krótsze i bez hostess. Zabraknie też kolumny reklamowej, która zwykle jeździ po trasie wyścigu kilkadziesiąt minut przed kolarzami. Na starcie stanęło 154 zawodników z 22 drużyn, w tym m.in. triumfator z 2014 roku Rafała Majkę (Bora-Hansgrohe).
W dniu jutrzejszym GR PCK z Zabrza będzie zabezpieczała metę wyścigu w Zabrzu, natomiast 7 sierpnia ponad 60 honorowych krwiodawców zrzeszonych w Klubach HDK PCK działających na terenie OR PCK w Bielsku-Białej będzie zabezpieczało trasę na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego, za co już teraz im serdecznie dziękujemy.